Karakoçan Belediyesi
21 Ekim Gazeteciler Günü Mesajı
Geri
21/10/2020

Belediye Başkanımız Ayhan Akbaba , 21 Ekim Gazeteciler Bayramı vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından ve temel taşlarından biri olan basının hayatımızdaki önemine vurgu yapan Başkan Akbaba, şu ifadeleri kullandı:

“Gazetecilik,  her koşulda gerektirdiği dinamizm ve fedakârlığıyla icrası zor, ülkenin vicdanı olma vasfını elinde bulunduran nadide mesleklerden biridir.

Agâh Efendi’nin, İbrahim Şinasi’nin yardımıyla çıkardığı Tercüman-ı Ahvâl gazetesinin 21 Ekim 1860’da yayın hayatına girmesiyle, sahibi Türk olan ilk özel fikir gazetesinin çıkış günü Türk Basını tarafından “Gazeteciler Bayramı” olarak ilan edilmiştir.

Geçmişten bugüne düşünce özgürlüğünün yanı sıra demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olan gazetecilerimiz; ülkemizin geleceği ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda ilkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışarak, halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen önemli kişilerdir.

İnsanlar, basından okudukları ve öğrendikleri haber ve yorumlar doğrultusunda bilgi sahibi olurlar. Bu açıdan gazetecilerin, yaptıkları haber ve değerlendirmeleri ile toplumu doğru bilinçlendirme sorumlulukları da bulunmaktadır.

Yönetenler ile yönetilenler arasında köprü görevi gören, şehrimizin ve ilçemizin kültürel, sosyal ve ekonomik gelişiminde aktif olarak görev alıp emek harcayan tüm kıymetli basın mensuplarının 21 Ekim Gazeteciler Bayramını kutlar, meslek hayatlarındaki başarılarının devamını dilerim.”